ŻYCIE CODZIENNE MEZOLITYCZNYCH MYŚLIWYCH z MSZANA SPRZED 10.000 LAT (Spichlerz) PDF Drukuj Email
poniedziałek, 22 sierpnia 2011 10:07

MezoNa wystawie prezentujemy, poznane dzięki kilkunastu sezonom wykopaliskowych badań archeologicznych, wybrane dziedziny życia codziennego pierwszych mieszkańców regionu brodnickiego. Przybyli oni w nasze okolice wraz z pierwszymi lasami, które opanowały tereny tundry pozostawione przez ostatnie zlodowacenie. Żyli w niewielkich 3-5 osobowych grupach - prostych rodzinach - które utrzymywały się z eksploatacji środowiska leśnego i wodnego. MEzo3Każda grupa posiadała własny rewir łowiecki o powierzchni kilkuset km 2. Ludzie ci, żyjący w początkach środkowej epoki kamienia (mezolit), stworzyli niepowtarzalną, wyspecjalizowana kulturę, opartą na myślistwie, rybołówstwie i zbieractwie. Mimo pozornego ubóstwa kultury materialnej potrafili doskonale radzić sobie w środowisku przyrodniczym, a ich kultura duchowa i społeczna w miarę postępu badań okazuje się coraz bardziej oryginalna i bogata.

Mezo1Na ekspozycji zrekonstruowano w skali 1:1 obozowisko mezolitycznych myśliwych. Do budowy użyto wyłącznie naturalnych surowców dostępnych ówczesnym ludziom. Efekt rekonstrukcji pogłębia wkomponowana w ekspozycję diorama na której przedstawiono otaczający obozowisko krajobraz i odtworzono wybrane elementy życia duchowego ludzi mezolitu (obrządek pogrzebowy).

Mezo2Głównym celem wystawy było zapewnienie rzeczywistego kontaktu zwiedzającego z zabytkiem i ukazanie życia codziennego ludzi sprzed 10.000 lat. Ekspozycja zbudowana jest wyłącznie z kopii i pełnych rekonstrukcji zabytków. Podczas zwiedzania można ich dotykać i wykonywać nimi prace do których były pierwotnie przeznaczone, łącząc informacje teoretyczne z wiedzą praktyczną. Wystawa budowana była z myślą o edukacji dzieci i młodzieży. Służy do prowadzenia lekcji w muzeum. Program zajęć, poza spotkaniem z archeologiem może obejmować lekcje o tematyce archeologicznej, przyrodniczej, ekologicznej i szeroko pojętej sztuce przetrwania w naturalnym środowisku.

Poprawiony: środa, 11 stycznia 2012 23:52