Godziny otwarcia

W sezonie od 15 Maja do 15 Września:

 • 7 dni w tygodniu od 10.00 - 17.00

Poza sezonem:

 • Poniedziałek nieczynne dla zwiedzających
 • Wtorek: 8.00 - 16.00
 • Środa - Piątek: 8.00 - 15.00
 • Sobota: 9.00 - 15.00
 • Niedziela i święta: 10.00 - 14.00

Muzeum zamknięte:

 • I Dzień Bożego Narodzenia
 • I Dzień Wielkanocy
 • Nowy Rok
 • Wszystkich Świętych

Pozostałe dni świąteczne od 10.00 - 14.00

Niepełnosprawni
ZE WZGLĘDU NA ZABYTKOWY CHARAKTER BUDYNKÓW OBIEKTY NIE SĄ W PEŁNI DOSTOSOWANE DLA OSÓB O ZNACZNYM STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
BIP BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ
brodnica URZĄD MIEJSKI W BRODNICY
Logo biblioteka
MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. IGNACEGO ŁYSKOWSKIEGO W BRODNICY
BDK BRODNICKI DOM KULTURY

Wystawa prac Janusza Bronclika PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bartosz Markuszewski   
poniedziałek, 02 lipca 2018 00:00

Wystawa prac Janusza Bronclika


"JANUSZ BRONCLIK


w 90 rocznicę urodzin


AD MULTOS ANNOS !"

Janusz Bronclik,Wachmistrz szwoleżerów gwardii Napoleona I, akwarela/tektura, 2008 r.

JANUSZ BRONCLIK urodził się w 1928 r. w Łowiczu. W 1949 r. ukończył Szkołę Malarstwa i Grafiki w Bielsku Białej. Pierwszą pracę podjął w Zespole Filmów Rysunkowych "Śląsk". Po przeprowadzce do Jeleniej Góry zmienił zawód - zajął się medycyną i leczeniem ludzi. W latach siedemdziesiątych powrócił do swoich pasji: koni (hippika, kawaleria, historia), malarstwa i rzeźby. Wśród prac malarskich, poza uwielbianymi końmi, tworzy również portrety, pejzaże, sceny rodzajowe i ilustracje do książek. Wykonał także liczne rzeźby i płaskorzeźby, projekty medali, sztandarów i dyplomów. Wśród najważniejszych dokonań zapisanych trwale w pejzażu Brodnicy można wymienić: pomniki: Armii Krajowej oraz Ułana z 1830 r.; płaskorzeźby Henryka Sienkiewicza, Marii Grzegorzewskiej, Jana Kilińskiego oraz Hanny Chrzanowskiej. Wystawiał w Brodnicy, Bydgoszczy, Toruniu, Ciechocinku, Warszawie, Olsztynie i Trokach.Poprawiony: piątek, 20 lipca 2018 14:31
 
Komunikat RODO PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bartosz Markuszewski   
piątek, 25 maja 2018 00:00

Szanowni Państwo,


Uprzejmie informujemy, że od dnia 25.05.2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych („RODO”). Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa Państwa danych osobowych.

W związku z powyższym uprzejmie informujemy o zasadach przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych, a także przysługujących Państwu prawach w związku z korzystaniem z naszych usług.

1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Muzeum w Brodnicy z siedzibą przy ul. Św. Jakuba 1, w Brodnicy (kod pocztowy:87-300),tel//fax (0-56) 49-505-70, adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

2. Celem zbierania danych jest wysyłka aktualnych informacji dotyczących oferty wystawienniczej, edukacyjnej, promocyjnej Muzeum w Brodnicy.

3. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

4. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim. Odbiorcami danych będą tylko instytucje upoważnione z mocy prawa.

5. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą podlegały profilowaniu.

6. Administrator danych nie ma zamiaru przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Poprawiony: czwartek, 07 czerwca 2018 13:08
 
Karta Dużej Rodziny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bartosz Markuszewski   
wtorek, 27 lutego 2018 00:00

Muzeum w Brodnicy uprzejmie informuje, iż od dnia 26.02.2018 r. dołączyło do programu "Karta Dużej Rodziny".

Stąd członkowie wieloletniej rodziny posiadający Kartę Dużej Rodziny przysługują szczególne uprawnienia wskazane poniżej:

Miejsce i adres realizacji:

Muzeum w Brodnicy

ul. Św. Jakuba 1, 87-300 Brodnica

Zakres szczególnych uprawnień

Karnety ulgowe w cenie 5 zł. Upoważniające do wstępu do czterech obiektów Muzeum

dla rodziców z co najmniej 3 dzieci (w tym wejście na wieżę zamkową)

alt

 
Ekspozycja "Gwiazdy Orderowe" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bartosz Markuszewski   
wtorek, 09 stycznia 2018 00:00

GWIAZDY ORDEROWE

ze zbiorów Muzeum Historycznego w Trokach

We współczesnym znaczeniuOrder(z łac.orda – dosł.reguła,zakon)najwyższe wśród odznaczeń wyróżnienia honorowe; w większości państw najwyższa forma uznania dla obywateli kraju lub obywateli państw zaprzyjaźnionych za wybitne osiągnięcia w służbie państw. (cywilnej i wojsk.), pracy zawodowej i społecznej za czyny męstwa i niezwykłego poświęcenia; (https://encyklopedia.pwn.pl/)

Oznaki orderów zwykle mają ustaloną formę i wygląd, przeznaczone są do noszenia ich przez osobę uhonorowaną w widocznym miejscu, w sytuacjach uroczystych. Ordery, poza funkcją honorową i dekoracyjną, nie mają żadnych praktycznych zastosowań.

Ordery mogą być noszone po przypięciu do ubrania lub na szyi, na specjalnej szarfie lub łańcuchu, bądź też na szerokiej szarfie przewieszonej przez ramię do boku. Kształt, kolor i materiał takiego łańcucha lub szarfy również jest ściśle określony. Niektóre ordery (np. papieskie i brytyjskie) dają prawo do całego specjalnego ubioru.

Ordery, są istotnym świadectwem historii, dokumentujące wydarzenia o doniosłym znaczeniu: wojny i ich konsekwencje, powstawanie nowych państw i upadek starych imperiów. Stanowią one ponadto odzwierciedlenie pewnych idei i ideologii.

Nagradzanie zasłużonych osób orderami ma długą tradycję sięgającą czasów wypraw krzyżowych. Ich wygląd i sposób zawieszania - uzależniony był i jest od wielu czynników, m.in. rodzaju i klasy orderu oraz państwa, w którym się go nadaje. Order może się składać z wielu elementów, m.in. godła, wstęgi czy gwiazdy orderowej, która stanowijedną z odznak wyższych klas orderu lub jedyną jego odznakę; najczęściej w kształcie pęków promieni (czterech, sześciu lub ośmiu) z określonym znakiem, np. godłem państwa, na okrągłej tarczce środkowej okolonej napisem — dewizą orderu; niekiedy na gwiazdę jest nałożona właściwa odznaka orderowa, np. krzyż w polskim Orderze Wojennym Virtuti Militari; może być noszona sama zamiast innych odznak orderu; gwiazda orderowa występuje od XVIw., początkowo haftowana na ubiorze srebrem lub złotem, od XIX w. metalowa(https://encyklopedia.pwn.pl/).

Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 eksponatów pochodzących z ok. 50 państw, w tym dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Polski i Litwy.

Ekspozycję uzupełniają dwa eksponaty wypożyczone z Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski z gwiazdą (MWB/3847) oraz Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari (MWB/799).

Wystawie towarzyszy polsko-litewski katalog, który jest do nabycia w Galerii Brama, przy ul. Mały Rynek 4.

Poprawiony: wtorek, 09 stycznia 2018 16:40
 
Centrum Edukacji Ekologicznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bartosz Markuszewski   
środa, 17 kwietnia 2013 14:32

2013-04-17

Muzeum w Brodnicy zaprasza do zwiedzania "Centrum Edukacji Ekologicznej" usytuowanego w XVII - wiecznym spichlerzu.

Grupy zorganizowane (po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym 56-49-505-70) mogą wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez pracującego w Muzeum przyrodnika. Placówka dla zwiedzających otwarta jest od od poniedziałku do piątku w godz. od 1000 do 1400 oraz w soboty (900 - 1500) i niedziele (1000 - 1400). Wstęp do CEE jest bezpłatny.

Nadrzędnym celem edukacyjnym wystawy jest ukazanie miejsca człowieka jako gatunku dominującego w szeroko rozumianym środowisku przyrodniczym oraz roli rozwoju cywilizacyjnego w charakterze eksploatacji środowiska.

Wystawa podzielona na trzy tematyczne części,  przedstawia kolejno: I poziom - najwcześniejszy etap rozwoju społeczności ludzkich (myśliwsko - zbieracki) na naszym terenie - wystawa "Życie codzienne mezolitycznych z Mszana sprzed 10 000 lat". Wystawa w przystępny i nowatorski sposób ukazuje życie codzienne człowieka w czasach, gdy był integralną częścią środowiska przyrodniczego. Składa się ona z pełnowymiarowej rekonstrukcji obozowiska mezolitycznych myśliwych. Eksponaty na niej prezentowane stanowią wierne repliki narzędzi i przedmiotów używanych przez omawianą społeczność.

II poziom - ukazujący lokalne środowisko przyrodnicze w sposób "wyidealizowany" - to jest tak, jak wyglądałaby przyroda bez ingerencji i obecności człowieka. Ta część ekspozycji bazuje na ponad 100 okazach wypchanych ptaków, ssaków i innych zwierząt zgromadzonych przez Muzeum w Brodnicy i Brodnicki Park Krajobrazowy. Ukazuje bogactwo świata roślinnego oraz środowisk wodnych - jezior i rzeki (poprzez dwa olbrzymie akwaria). Ta część wystawy i wykorzystuje współczesne możliwości techniczno - sprzętowe np. multimedialne kioski informatyczne, czy sprzęt audio video.

Poziom III przedstawia skutki działalności człowieka - zmiany i zniszczenia środowiska naturalnego, jakie poczynił on wraz z rozwojem cywilizacyjnym, jednocześnie wskazując kierunki i możliwości naprawy lub minimalizowania szkód. Poziom ten ma uświadamiać zwiedzających o konieczności ochrony przyrody poprzez systematyczne działania, które powinien podejmować każdy z nas.

Powstała ekspozycja swym oddziaływaniem obejmuje tym samym nie tylko region brodnicki, ale i województwo kujawsko - pomorskie.

Przedsięwzięcie to jest uniwersalnym, nowatorskim i jedynym w województwie projektem mającym na celu przekazywanie kompatybilnej wiedzy przyrodniczej przy pomocy nowoczesnych technologii i skierowanym do wszystkich odbiorców, bez względu na wiek, poziom wiedzy i wykształcenia. Grupami docelowymi, do których szczególnie kierowany jest przekaz wystawy są: turyści, młodzież szkolna, przyrodnicy itp.

Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na poniższym linku:

www.cee.brodnica.pl

Poprawiony: środa, 19 lutego 2014 09:22
 


Plan Zabytków brodnickich

mapka

Wirtualne wycieczki

Księga gości - najnowsze wpisy

 • Zachęcamy wszystkich internautów odwiedzających na...
  By Administrator

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości