• Wszystkich Świętych

Noc Świetojańska 2015 PDF Drukuj Email
czwartek, 16 lipca 2015 13:54

21 czerwca 2015 r. - jak co roku – zorganizowany został, przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Brodnica, festyn „Noc Świętojańska”. W trakcie uroczystości na dziedzińcu zamkowym można było uczestniczyć w warsztatach, które poprowadzili m.in.: kowal, tkacz, garncarz. Jednocześnie dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia z czerpania papieru i wikliniarstwa. Został rozstrzygnięty również konkurs z nagrodami na najładniejszy wianek świętojański. Gromadzonym gościom czas umilał zespół Rey Wah, po koncercie którego zgromadzeni uczestnicy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w inscenizacji obrzędów Nocy Świętojańskiej. Celem jego jest przybliżenie mieszkańcom Brodnicy tradycji związanych z zabawami odbywającymi się w najkrótszą noc w roku. Tradycyjnie już obrzędom towarzyszyły skoki przez ognisko, tańce, wrzucanie ziół do ognia, poszukiwania kwiatu paproci, splatanie wianków i puszczanie ich na wodę.

W inscenizacji brali udział uczniowie brodnickich szkół gimnazjalnych i licealnych oraz studenci, którzy od lat współpracują z Muzeum. Całą imprezę zakończył fenomenalny występ tancerzy ognia z grupy działającej przy BDK.

Muzeum pragnie serdecznie podziękować brodnickiej młodzieży, grupie WOPR, Gminie Miasta Brodnica .

Noc Świętojańską AD 2015 zorganizowało Muzeum w Brodnicy oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum.

źródło: Aleksandra Kurek