• Wszystkich Świętych

Wystawa - Region Brodnicki w średniowieczu. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Markowska
środa, 10 sierpnia 2011 07:23

Ekspozycja powstała na podstawie badań wykopaliskowych prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu, Muzeum w Grudziądzu oraz przede wszystkim przez Muzeum w Brodnicy. Prezentowane na wystawie zbiory zostały uzupełnione ikonografią dotyczącą różnorodnych zajęć społeczności doby średniowiecza. Na wystawie obejrzeć można zabytki związane z dawnymi rzemiosłami (garncarstwem, myślistwem, rybołówstwem, snycerstwem, kowalstwem, obróbką poroża i kości, uprawą roli, produkcją żywności, broni i budownictwem). Zabytki pochodzą z wykopalisk z grodzisk i osad wczesnośredniowiecznych ze Żmijewka, Szczuki, Osieka Rypińskiego, Lembarga, Grążaw a także późnośredniowiecznych gródków rycerskich ze Słoszew, Bachotka i Radoszk. Ze Słoszew pochodzi najbogatszy w Europie zbiór grotów bełtów (strzał) do kuszy. Na ekspozycji prezentowane są pogladowe makiety grodzisk w Żmijewku oraz w Bachotku a także makieta średniowiecznej Brodnicy. Do wyjątkowych znalezisk należą trzy średniowieczne miecze: z Brodnicy (XI w.) Golubia (XIV w) oraz Jabłonowa Pomorskiego (XV/XVI w.).

zam3zam4

Poprawiony: środa, 18 grudnia 2013 14:29