• Wszystkich Świętych

Rzeżby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej w Brodnicy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Markowska
środa, 10 sierpnia 2011 07:33

Wystawa prezentuje odkryte w czasie prac konserwatorskich relikty wyposażenia rzeźbiarskiego zamkowego oratorium - jednego z najwspanialszych i największych na terenie konwentualnych zamków w Prusach. Choć ilość eksponowanych fragmentów rzeźb i innych detali jest niewielka, to wartość artystyczna i naukowa tego zbioru jest nie do przecenienia, pozwala bowiem na uchwycenie związków pomiędzy poszczególnymi dziełami i warsztatami twórców na terenie Prus. Jest to także wystawa trudna w odbiorze, umożliwia jednakże odtworzenie w wyobraźni zwiedzających kształtu, bogactwa form i stylu wystroju tej nieistniejącej dziś kaplicy zamkowej, znanej jedynie z lakonicznych opisów w źródłach historycznych i fragmentarycznych pozostałości, znajdujących się w zbiorach brodnickiego muzeum. Warto podkreślić również, że o randze tego zespołu świadczy porównywanie go z wyposażeniem kościoła zamkowego w Malborku i eksponowaniem niektórych zabytków na wielkiej wystawie 800 lat Zakonu Krzyżackiego prezentowanej w Norymberdze.

Poprawiony: środa, 18 grudnia 2013 14:19